Met dit voorbereidingsbesluit zijn alle nieuwe activiteiten die stikstof uitstoten in deze stroken voor de komende 1,5 jaar niet toegestaan. Het gaat om activiteiten waarvoor een natuurvergunning nodig is. Er zijn een paar uitzonderingen. Zo mogen bestaande activiteiten blijven doorgaan, uitbreiding ervan kan niet.
Voorbereidingsbesluit stikstof-emissiearme zone

Voorbereidingsbesluit
We nemen het voorbereidingsbesluit omdat het ongeveer 1,5 jaar duurt om het beleid voor de stroken van maximaal 500 meter breed uit te werken en vast te leggen in onze Omgevingsverordening. Zo voorkomen we dat er in de tussentijd ontwikkelingen zijn binnen de stroken die we later moeten terugdraaien. Bijvoorbeeld dat ondernemers later weer met bedrijfsonderdelen moeten stoppen (desinvesteringen). En we creëren rust en duidelijkheid om de uitwerking vorm te geven.
De aankomende 1,5 jaar ziet er als volgt uit:
- De publicatie van het voorbereidingsbesluit is vanaf 23 april te vinden op overheid.nl, bekijk bijlage 1 voor de bijbehorende kaart.
- De regels en de kaart bij het voorbereidingsbesluit zijn vanaf 23 april ook te vinden in het Omgevingsloket onder de inhoudsopgave.
- Bepaalde urgente projecten van onder andere Defensie en Waterschappen blijven doorgaan.
- We werken het beleid en de regels voor de stroken verder uit.
- We blijven én gaan in gesprek met verschillende bewoners, ondernemers, andere overheden en belangenorganisaties.
- In 2026 verwachten we dat Gedeputeerde Staten een besluit nemen over de uitwerking.
- Er volgt een zienswijze procedure.
- We leggen de uitgewerkte zonering in stroken van maximaal 500 meter vast in een omgevingsverordening.
Flankerend beleid
Om het voorbereidingsbeleid te laten slagen, maken we ook zogenoemd flankerend beleid. Hierin nemen we maatregelen op die ondernemers, bedrijven en initiatiefnemers van activiteiten kunnen helpen de stikstofuitstoot te verminderen. Denk hierbij aan subsidies. De zonering is een onderdeel van een grotere stikstofaanpak; De Versnellingsaanpak Stikstof. Want met alleen zonering lossen we het stikstofprobleem niet op. Er is meer nodig.
In gesprek
We realiseren ons dat het een besluit is dat veel ondernemers en bedrijven raakt. Zowel de uitwerking van de zonering in stroken van 500 meter straks en nu het voorbereidingsbesluit. We horen veel zorgen en onzekerheid. Dat is begrijpelijk. We willen daarom de nadere uitwerking van de stroken en het beleid zoveel mogelijk doen in samenspraak met bewoners, ondernemers en belangenorganisaties uit de sectoren natuur, landbouw, wonen, economie en recreatie. Samen willen we werken aan een emissiearmere, toekomstbestendige bedrijfsvoering.