Ministerie van Maak! en Gelderland: samen de toekomst maken

Er gebeurt iets bijzonders in Gelderland. Wij gaan namelijk met het Ministerie van Maak! een experiment aan. Samen met ontwerpers, bedrijven, onderzoekers, creatieve makers, ervaringsdeskundigen én inwoners leren we anders denken en doen bij belangrijke ruimtelijke vraagstukken.
Gepubliceerd op: 31-juli-2025

Denk bijvoorbeeld aan thema’s zoals energie, water, voedsel, natuur. Maar ook hoe deze thema’s samenhangen. In dit experiment brengen we praktijk en beleid bij elkaar. Bijvoorbeeld door een maquette (een klein model van bijvoorbeeld een gebouw of ander ontwerp) te bouwen die laat zien wat een mooie oplossing zou zijn voor een precieze locatie. Of hoe een bepaalde locatie anders of duurzamer ingericht kan worden.

Samen aan de slag

Het Ministerie van Maak! organiseert in opdracht van ons (Ruimtelab) workshops, gesprekken en een tentoonstelling. Samen met bewoners, experts, ambtenaren, bedrijven en ontwerpers maken we van goede ideeën en voorbeelden echte plannen die we kunnen inzetten in Gelderland. Iedereen draagt bij met een stukje van de puzzel.

Bij deze aanpak staat centraal dat we op locatie samen bouwen aan de toekomst van Gelderland. Dit levert handige inzichten, nieuwe netwerken en inspirerende voorbeelden op van projecten die al goed gaan – én laat zien hoe het ook anders of beter kan. De komende maanden werken we actief samen met verschillende partners. Er zijn workshops, openbare presentaties en gesprekken. Architecten en ontwerpers roepen we op om oplossingen zichtbaar en voelbaar te maken. Zo krijgen mensen een kijkje in hoe de toekomst eruit kan zien.

Voor dit projecten werkt Ministerie van Maak! en ons Ruimtelab samen met culturele en maatschappelijke partners uit de Gelderse regio’s, innovatieve ontwikkelaars en anderen. Het architectuurplatform CASA uit Arnhem begeleidt de gesprekken. De resultaten zijn in het najaar van 2026 te zien in een tentoonstelling in het Huis der Provincie in Arnhem.  

Ruimtelab college 9 september 2025

Tijdens het Ruimtelab college op 9 september 2025 gaan we vliegend van start. Dan presenteert het Ministerie van Maak! namelijk de groepen en de locaties waarmee zij aan de slag gaan. En ontdekt u hoe en wanneer u mee kunt doen. Er volgen meerdere workshops, ontwerpateliers, gesprekken en een tentoonstelling rond de thema’s energie, water, voedsel en natuur. De woningbouwopgave speelt in alle ateliers een belangrijke rol. De ateliers vinden plaats op locaties die passen bij de thema’s. Bent u er ook bij?

Over Ruimtelab

De inrichting van Gelderland is niet alleen een taak van de overheid. We maken de ruimte samen. Daarom halen we ook kennis en ideeën op bij anderen: de creatieve sector, bedrijven, kennisinstellingen en inwoners. In ons Ruimtelab zoeken we samen naar oplossingen waar we zelf misschien nog niet aan hadden gedacht. Daarom hebben we het Ministerie van Maak! gevraagd om mee te doen aan deze samenwerking.

Over Ministerie van Maak!

Dit is een onafhankelijk platform voor de grote uitdagingen van deze tijd. Het is in 2022 opgericht door ZUS, MANN en de IABR. Het Ministerie van Maak! werkt aan oplossingen voor maatschappelijke problemen zoals woningnood, de energietransitie en klimaatverandering. Ze werken vanuit verbeeldingskracht, lef en ruimte voor samenwerking. Ze richten zich op doen, het delen van kennis en het zichtbaar maken van ideeën. Zo nodigen ze mensen uit om mee te doen.