Meer Intercity’s op de Veluwelijn

Er is extra infrastructuur nodig om meer Intercity’s op de Veluwelijn tussen Amersfoort en Harderwijk mogelijk te maken.
Laatst gewijzigd op: 3-juli-2025

Provincie Gelderland startte samen met de gemeenten Harderwijk en Nijkerk, ProRail, NS, Noord-Veluwe Bereikbaar, regio Amersfoort, provincie Utrecht en het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat een verkenning.  Dit om - naast de bestaande stoptreinen - vanuit Amersfoort de Intercity 2x per uur door te laten rijden naar de stations Nijkerk en Harderwijk. Dit betekent tot 21 minuten tijdswinst voor reizigers tussen Noord-Veluwe, Foodvalley en de Randstad. 

Woningbouw

Er zijn nu al veel mensen die gebruikmaken van de treinen op het traject Harderwijk – Nijkerk – Amersfoort. Met de komst van de extra treinen willen we de verkeersdruk op de A28 (en bij knooppunt Hoevelaken) ontlasten. De komende jaren worden er ook veel nieuwe woningen (21.000) in de regio gebouwd, vaak ook nog dichtbij de stations. We verwachten hierdoor een nog grotere toename van het aantal treinreizigers. Wanneer we niks doen, passen de reizigers in de spits straks niet meer in de trein. Ook de reizigers op de tussengelegen stations (Ermelo en Putten) profiteren van meer zitplaatsen in de stoptreinen. 

Onderzoek naar keervoorziening voor de treinen

Om meer Intercity’s te laten rijden is het noodzakelijk dat er een 3e spoor komt om de treinen uit de richting van Amersfoort te laten keren. Deze “keervoorziening” is in (de buurt van) Harderwijk nodig. Hierdoor wordt de dienstregeling op de Veluwelijn robuuster en kan deze verder worden verbeterd. 

Op dit moment onderzoekt ProRail 3 locaties: 

  1. Ten westen van station Harderwijk (boog t/m station)
  2. Ten oosten van station Harderwijk (station t/m Deventerweg)
  3. Ten oosten van de N302. 

Maatregelen voor overwegen

De aanpassingen aan het spoor hebben ook gevolgen voor de veiligheid van de overwegen. In de verkenning worden de knelpunten in kaart gebracht en mogelijke oplossingen - zoals een onderdoorgang - meegenomen.