Samenwerken met Defensie biedt bedrijven extra kansen

Het is steeds vaker in het nieuws: drones die op ongewenste plekken vliegen. Defensie wil die zo snel mogelijk opsporen. Het Nijmeegse BeephoniX ontwikkelt met Defensie een sensor die hoort waar drones zijn en welke kant ze op gaan. Samenwerken met Defensie heeft voordelen voor onze veiligheid, inwoners en bedrijven.

Defensie bood kans voor nieuw product 

Zorgen dat mensen met gehoorproblemen een ander ook in een drukke ruimte kunnen verstaan. Met dat doel begon BeephoniX in 2022. Tot nu toe versterken gehoorapparaten elk geluid en hoort iemand niet van welke kant een geluid komt. Dat maakt een gesprek voeren in een lawaaiige ruimte erg lastig (het cocktailparty-effect). De spin-off van de Radboud Universiteit ontwikkelt microfoontjes die ‘horen’ uit welke richting een geluid komt. Ze versterken alleen de stem van de mensen met wie iemand praat. Andere geluiden worden juist zachter.

Iemand van Defensie vroeg of wij ook specifieke geluiden konden laten herkennen. Toen bedachten we dat we met onze techniek drones kunnen opsporen. We zagen een kans voor ons bedrijf en namen contact op met het ministerie van Defensie.

     Klaas-Jan Kakebeeke, directeur BeephoniX

Product beter maken met Defensie 

BeephoniX ontwikkelt de sensor met hulp van Defensie. In de zomer van 2025 liet het bedrijf aan Defensie zien dat de sensor drones herkent en doorgeeft welke kant ze op gaan. “Er is niet 1 manier om drones te herkennen die altijd en overal werkt. Daarom maken we een sensor die goed samenwerkt met bestaande systemen. Ook kan de sensor straks herkennen wat voor soort drone het is.” Ondertussen werken ze aan een netwerk van sensoren. “3 sensoren kunnen drones in een ‘koepel’ van minimaal 500 meter herkennen en volgen. We beveiligen de eerste infrastructuur en krijgen feedback van de Defensie-eenheden.”

 

Oost NL hielp vanaf begin 

Klaas-Jan is blij met de hulp die BeephoniX kreeg. “We zijn blij dat Defensie ons sponsorde.” Oost NL helpt BeephoniX vanaf het begin, ook met hun microfoons voor gehoorapparaten. In opdracht van onder meer provincie Gelderland helpt Oost NL ondernemers in Gelderland en Overijssel. “Het zijn hele fijne mensen. We groeiden van start-up naar volwassen bedrijf en in elke fase dachten ze mee. Ze hielpen ons bij de aanvraag van een EFRO-subsidie. Dankzij het geld kunnen onze partner AAL en wij onderzoek doen met het Radboudumc.

 

Dat is nodig om de microfoons zo goed te maken, dat we ze kunnen verkopen. Een bedrijf moet zelf zorgen dat het iets maakt dat de markt wil hebben. Maar om daar te komen, is geld nodig. De voucher voor coaching was ook heel fijn. En ze brachten ons in contact met Defensie en investeerders.” Oost NL hielp ook bij de aanvraag voor een MIT R&D-subsidie. Met dat geld kunnen ze de techniek nog beter maken.

 

Samenwerken biedt zowel voordelen voor Defensie als de samenleving 

De techniek die BeephoniX voor Defensie ontwikkelt, helpt ook de samenleving. Het risico van drones wordt groter, ziet Klaas-Jan. “Ze zijn goedkoop; iedereen kan een drone laten vliegen. Spionage is niet het enige risico. Als ze rondvliegen, mogen vliegtuigen niet opstijgen en landen op vliegvelden. Ook zorgen ze voor onrust.” Bedrijven die bijvoorbeeld havens, vliegvelden en belangrijke spoorwegen beveiligen, tonen daarom ook interesse in de sensoren. Op termijn kan de regio profiteren van BeephoniX’ opgedane kennis. En met wat ze leren, verbeteren ze de techniek van de sensoren die drones kunnen lokaliseren en die worden gebruikt in de gehoorapparaten.

Grijp de kansen voor uw bedrijf

Wilt u ook samenwerken met Defensie? Klaas-Jan deelt zijn tips en adviezen: 

  • Kijk of je een unieke techniek hebt die Defensie kan gebruiken. Dat kan voor van alles zijn: wapens, maar ook transport, duurzaamheid, kleding, voeding of communicatie. 
  • Defensie is een complexe organisatie. Neem daarom contact op met een Regionale Ontwikkelingsmaatschappij (ROM), zoals Oost NL. Die heeft goede contacten met Defensie en kent de bedrijven in de provincie. Daarom geven Defensie en provincie Gelderland de ROMs daar ook verantwoordelijkheid in. 
  • Als je producten maakt voor militaire en civiele (burgerlijke) doelen (dual use), ben je 2 problemen tegelijk aan het oplossen. Zorg dat je goed weet wat belangrijk is en wat voorrang heeft.