Wetenschap en praktijk verbinden
Als landschapshistoricus werkt Elyze Storms-Smeets veel met landschap en erfgoed. Ook geeft ze les aan de universiteit. Daarom kan zij de werelden van wetenschap en de praktijk verbinden. “Ik wil zorgen voor goed academisch onderzoek, met studenten. Als zij daarna aan het werk gaan, weten zij hoe je zulke historische kennis koppelt aan de praktijk.”
Niet terug naar vroeger
“Het helpt als we snappen hoe en waarom onze voorouders hun leefomgeving veranderden en hoe ze met elkaar omgingen. We willen niet het verleden kopiëren. Terug naar vroeger kán helemaal niet. We willen ervan leren. Bijvoorbeeld voor groei van steden, veranderingen in de landbouw, wateropgaven, klimaatadaptatie, natuurbescherming en contacten tussen inwoners onderling en met de overheid.”
Onze identiteit versterken
De leeropdracht (leerstoel) Gelderse Geschiedenis van de Radboud Universiteit bestaat sinds 2014. Vanaf januari 2025 is Elyze Storms-Smeets aangesteld als bijzonder hoogleraar.
Provincie Gelderland betaalt voor de leerstoel. Want die zorgt voor kennis, versterkt de regionale identiteit en helpt ons om erfgoed te behouden en zichtbaar te maken. Verhalen en ontdekkingen komen ook terecht in lezingen, artikelen, podcasts, historische wandelingen, tentoonstellingen van musea enzovoort.
Betere keuzes en erfgoed behouden
Neem watermolens. “Het gaat niet alleen om een mooie oude molen, maar om het geheel, het ensemble met beek, molenvijvers, stuwen en natuurlijk de gemeenschap. Eigenaren pasten het landschap aan om bijvoorbeeld om te gaan met te veel of te weinig water, of vanwege kansen voor de economie. In de dekzandgebieden van de Achterhoek laat water in een beek het rad draaien. Daar zijn grotere gebieden die tot de invloedssfeer van de watermolen hoorden: als de molen water stuwde, werden bovenstrooms de landerijen natter. Op de Veluwe zijn veel hoogteverschillen. Daar leidden mensen water via een goot en lieten het op het rad vallen. Ze maakten vijvers en stuwen. Een molen bij een stadsgracht is weer een heel ander landschap. Als we dat allemaal onderzoeken, leren we meer over hoe we nu kunnen omgaan met water en ons landschap. Dan kunnen we die landschappen ook beter gebruiken voor recreatie, vergroening, om hitte en droogte tegen te gaan, enzovoort.”


