Herontwikkeling De Hoop

Het doel van het project Herontwikkeling De Hoop is het maken van een energiesysteem voor de papier- en kartoncluster. Met dit energiesysteem vermindert de uitstoot van CO2 en stikstof van de cluster en vermindert de netcongestie (een overbelast elektriciteitsnetwerk).

Het Project

In 2023 stopte papierfabriek De Hoop aan de Harderwijkerweg in Eerbeek met de productie van papier. Eigenaar van deze fabriek  is DS Smith. DS  Smith is ook eigenaar van de golfkartonfabriek DS Smith Packaging, die naast papierfabriek De Hoop ligt.

Herontwikkeling van de gronden van papierfabriek De Hoop is een unieke kans kijkend naar de doelen van het samenwerkingsprogramma Eerbeek-Loenen 2030. De gronden van papierfabriek De Hoop zijn namelijk bij uitstek geschikt voor een energiesysteem voor de papier- en kartoncluster, omdat op deze locatie een aansluiting op het hoogspanningsnet van TenneT aanwezig is. Dit energiesysteem bestaat uit een Gesloten Distributie Systeem (GDS) en Smart Energy Hub (SEH) met batterijenpark. Een GDS is een kleine energienetwerk voor meerdere bedrijven samen, dit met 1 aansluiting zonder tussenkomst van een netbeheerder. Met een SEH met batterijenpark is er opslag van (in de omgeving opgewekte) energie mogelijk. Samen maken ze verdere elektrificatie (elektriciteit als energiebron) mogelijk voor de papier- en kartoncluster.

Door elektrificatie verduurzaamt de papier- en kartoncluster in Eerbeek en Loenen. Hierdoor vermindert de uitstoot van stikstof en CO2. Bovendien helpt het om de netcongestie in de regio te verminderen. Met netcongestie bedoelen we ‘filevorming’ op het elektriciteitsnet.

Naast de aanleg van het GDS en SEH met batterijenpark wil de provincie op een deel van de gronden emissiearme bedrijvigheid en ruimte voor natuur en landschapsverbetering. Denk hierbij aan het bovengronds brengen van de Eerbeekse beek.

Waar staan we nu?

Op 28 mei 2025 namen Provinciale Staten een voorbereidingsbesluit  (Voorbereidingsbesluit Gronden voormalige papierfabriek De Hoop). Met dit besluit voorkomt de provincie dat er opnieuw een papierfabriek komt op het terrein van De Hoop. Met andere woorden met het voorbereidingsbesluit ‘bevriest’ de provincie de bestaande situatie voor een periode van maximaal 18 maanden. Binnen deze periode van 18 maanden werkt de provincie aan een projectbesluit. Met een projectbesluit maakt de provincie de gewenste ontwikkeling onder andere planologisch mogelijk.

Gedeputeerde Staten (GS) namen op 8 juli 2025 een startbesluit voor de opstelling van een projectbesluit. 

Met de ‘Kennisgeving voornemen en participatie projectbesluit herontwikkeling De Hoop’ startte deze  procedure. Tot en met 26 augustus 2025 kon iedereen reageren op het voornemen door ideeën en suggesties aan te dragen voor de toekomst van deze locatie. Wij ontvingen meerdere reacties met vragen, ideeën en suggesties. Deze vatten we samen in een reactienota die medio november op deze webpagina wordt gezet.

In de “Reactienota Projectbesluit Herontwikkeling de Hoop, Eerbeek” reageren wij op de ontvangen reacties die op de kennisgeving zijn binnen gekomen. Dankzij deze reacties, en de inloopbijeenkomst op 7 juli 2025, weten wij beter welke ideeën en zorgen er leven over de herontwikkeling.

Hoe gaat het verder?

De provincie werkt het voornemen uit in een in zogenaamd projectbesluit. Dat is een besluit dat projecten met een publiek belang mogelijk maakt. Zoals in dit geval waar verduurzaming en het oplossen van netcongestie een belangrijke doelstelling is. De komende periode onderzoeken wij de mogelijkheden van een GDS, SEH en het batterijpark. 

Ook organiseren wij eind 2025 nog een inspraakmoment voor de omgeving en de indieners van een reactie op de kennisgeving over de invulling van de natuur- en landschapsverbetering. De daar ingebrachte ideeën en wensen nemen we mee bij de uitwerking van het projectbesluit.

Kaart met schetsontwerp