Om Nederland en onze bondgenoten veilig te houden, breidt Defensie haar activiteiten in Gelderland flink uit. Gedeputeerde Peter Drenth: “Defensie heeft meer militairen, materieel en ruimte nodig, voor onder andere kazernes, opslag, laagvliegen en oefenterreinen. Tegelijkertijd hebben we in Gelderland ook grote opgaven in de woningbouw, mobiliteit, netcongestie, natuurherstel en leefbaarheid. Daarom maken we daar nu al afspraken over. Gemeenten, provincie en Rijk trekken samen op: dat versnelt de realisatie en borgt een zorgvuldige inbedding in de samenleving.”
Oog voor leefbare omgeving
Staatssecretaris Boswijk: “De veiligheidssituatie in de wereld vraagt om een sterke en goed getrainde krijgsmacht. Daarom moet onze krijgsmacht sneller groeien en is er ook meer ruimte nodig. De uitbreiding van onze krijgsmacht kan alleen slagen als we nauw samenwerken met de provincie, de gemeenten en andere regionale partners. Door vroegtijdig afspraken te maken kunnen we samen bouwen aan de groei van Defensie, maar houden we ook oog voor een duurzame en leefbare omgeving.”
Gelderland is de eerste provincie die afspraken met het ministerie van Defensie heeft gemaakt over de uitvoering van het Nationaal Programma Ruimte voor Defensie (NPRD). Het houdt in dat Defensie en Gelderland elkaars belangen en wensen erkennen en daar bij de uitvoering rekening mee houden. De afspraken gaan over natuur, wonen, verkeer en energie.
Natuurherstel op de Veluwe
Een belangrijk uitgangspunt is dat de natuur op de Veluwe niet verslechtert en bij voorkeur verbetert. Defensie kent de kwetsbaarheid van het gebied en gaat met de provincie een plan maken voor natuurcompensatie en monitoring.
Huisvesting van Defensiepersoneel
Voor een parate krijgsmacht zijn kwalitatief hoogwaardige en toekomstbestendige kazernes nodig. Defensie onderzoek per locatie wat het beste past: nieuwbouw, renovatie, herontwikkeling of het bestaand vastgoed benutten. Dat sluit aan op het Gelderse uitgangspunt van zorgvuldig en meervoudig ruimtegebruik. Zo kun je bijvoorbeeld defensieactiviteiten combineren met natuurbeheer.
Daarnaast brengt Defensie de behoefte aan huisvesting buiten kazerneterreinen in beeld. Samen met de provincie en de betrokken gemeenten gaat Defensie vervolgens na hoe die behoefte het beste kan worden ingevuld.
Bereikbaarheid kazernes
Door de groei van Defensie zal het drukker worden op de wegen op en rond de Veluwe. Daarom gaan Defensie en provincie Gelderland na welke maatregelen nodig zijn voor de bereikbaarheid van kazernes in Gelderland en Zeewolde en voor een goede doorstroming van ander verkeer. Ze brengen bovendien in kaart wat er nodig is voor militaire mobiliteit: de logistiek van Defensie en mobilisatie.
Eigen energie opwekken
Defensie moet tijdig, veilig en betrouwbaar over energie kunnen beschikken, maar heeft ook te kampen met netcongestie. Daarom werkt Defensie aan manieren om eigen energie te kunnen opwekken. In Camp Innovation in Ede werken de Landmacht en de provincie al samen aan innovatieve energieoplossingen.
Tijdig betrekken van gemeenten
Wanneer er voor de uitbreiding en versterking van de krijgsmacht planologische procedures en vergunningen nodig zijn, maakt Defensie daar tijdig afspraken over met de betreffende gemeente en indien nodig het waterschap. Hiermee is de basis gelegd voor een snelle en zorgvuldige versterking van de krijgsmacht in Gelderland.
