Regenboogconferentie brengt gesprek op gang

De Regenboogconferentie Gelderland-Zuid 2025 werd dit jaar georganiseerd in Geldermalsen, gemeente West-Betuwe. De conferentie bracht inwoners, professionals en organisaties samen. De sfeer was open en respectvol.
Gepubliceerd op: 18-december-2025

In De Pluk in Geldermalsen kwamen op vrijdag 12 december 2025 inwoners, professionals uit zorg en onderwijs, vertegenwoordigers van kerken, beleidsmakers en andere geïnteresseerden samen voor de Regenboogconferentie 2025 Gelderland-Zuid. Om met elkaar te praten over acceptatie, geloof en veiligheid. Bezoekers gingen met elkaar in gesprek, luisterden naar elkaars ervaringen en deelden verhalen. Juist die details en openheid vormden de rode draad van de dag. 

 

Inclusie is niet vanzelfsprekend en vraagt blijvend om inzet

Door elkaar op te zoeken en te proberen te begrijpen wat iemand beweegt, worden mensen milder naar elkaar toe.

Dirk Vreugdenhil

Gedeputeerde provincie Gelderland

Persoonlijke verhalen helpen 

Tijdens de conferentie konden bezoekers deelnemen aan verschillende sessies over onder meer diversiteit en inclusie in het verenigingsleven, religie en persoonlijke verhalen uit de regio. Fred Eggink, stadsdichter van Buren vertelde daarnaast openhartig hoe hij een groot deel van zijn leven zijn seksualiteit heeft verdrongen. 

Welzijnsmonitor LHBTIQA + 2025

Onderzoeker Niels Spierings van de Radboud Universiteit presenteerde cijfers uit de Vizier Welzijnsmonitor LHBTIQA+ 2025. Uit dit onderzoek blijkt dat LHBTIQA+’ers in Gelderland en Overijssel zich minder veilig en geaccepteerd voelen dan in 2023. Vooral in de openbare ruimte passen zij hun gedrag aan om negatieve reacties te voorkomen. Zie voor meer informatie over dit onderzoek ons eerdere bericht LHBTIQA+’ers voelen zich minder veilig in Gelderland. Voorlichting op scholen kan volgens Spierings helpen om deze situatie te verbeteren. 

Volgende stappen 

Projectcoördinator Roy Potijk kijkt positief terug op de dag. Volgens hem zorgen persoonlijke verhalen voor meer begrip tussen mensen. Belangrijk vindt de organisatie dat de conferentie niet op zichzelf staat. Met de film Pasara, de podcast ‘Alle kleuren’ en de oprichting van de Stichting Belangen LHBTIQA+ West Betuwe is er ook iets blijvends neergezet. De stichting wil ontmoetingen organiseren, bijdragen aan zichtbaarheid en ondersteuning bieden aan LHBTIQA+ inwoners in de gemeente. Daarmee krijgt het gesprek dat is gevoerd een vervolg. 

Foto: Van Beuzekom Visuals