Sociale agenda Regio FoodValley (voorheen: De Vallei)
In de regio FoodValley gaat landelijk wonen samen met een zekere mate van verstedelijking in Ede en Wageningen. Er wonen relatief veel mensen jonger dan achttien jaar en weinig 65-plussers. Het aandeel jongeren neemt de komende tijd weinig af. Ook vindt er een grote verschuiving plaats van de middengroep naar de groep 65-plussers. Het aandeel 75-plussers neemt toe. Dat heeft consequenties voor de vraag naar op zorg en voorzieningen.
Het stedelijk duo Ede-Wageningen kan binnen deze regio gezien worden als het economische hart. Daar zijn ook de belangrijkste regionale voorzieningen geconcentreerd. Deze gemeenten hebben een regionale woon- en werkfunctie, terwijl de overige gemeenten deze rol meer lokaal hebben. Er is veel werkgelegenheid in de dienstensector. Deze sector breidt zich steeds meer uit ten koste van de landbouw en industrie. Het opleidingsniveau in de regio is licht bovengemiddeld.
Regionale sociale agenda 2008-2011
In 2007 is toegewerkt naar een sociale agenda 2008-2011 die helemaal opgenomen is in het Regiocontract. De agenda is gericht op kansen voor de jeugd en de aanval op uitval in onderwijs. Daarvoor is een programma ontwikkeld. De agenda is ontstaan uit een verkenning van de regio en een aansluitend debat in 2007. Vervolgens is per gemeente een bestuurlijk en ambtelijk trekker aangewezen om de projecten uit te werken in twee programma's.
Debat over Agenda 2012-2015
Op 10 februari heeft de regio een debat gevoerd over de Regionale sociale agenda voor de periode 2012-2015 (zie Documenten). De afspraken tussen de regio en de provincie over de Regionale Sociale Agenda 2012 - 2015 zijn opgenomen in een regiocontract dat in april 2012 wordt getekend.
Nieuwe bestuurlijke regio
Een belangrijke ontwikkeling in de Gelderse Vallei is dat de twee samenwerkingsverbanden WERV en Regio De Vallei en Renswoude een nieuwe bestuurlijke regio vormen, met steun van de provincies Gelderland en Utrecht. De regio moet een goed bereikbare en gezonde plek zijn waar mensen goed kunnen wonen en recreëren en waar bedrijven zich graag vestigen. Duurzaamheid en leefbaarheid zijn voor de bestuurders leidend voor de ontwikkelingen in de regio. Om dit proces handen en voeten te geven wordt gewerkt aan een Strategische Agenda 2011-2015. Deze bevat acht beleidsvelden, waaronder het sociale domein.
Meer informatie
Pauline Saltet, regiocontactpersoon Regio FoodValley / De Vallei
Telefoon: (026) 359 92 66
Documenten
Food Valley bespreekt Regionale Sociale AgendaSfeerverslag van het Sociaal Debat van de Regio Food Valley op 10 februari 2011. (PDF 318 kB)
Rapportage Regionaal Sociaal Debat Regio FoodValleyVerslag van het debat op 10 februari 2011; provincie Gelderland en Regio FoodValley. (PDF 5 MB)
Sociale analyse De Vallei 2010 in vogelvluchtSamenvatting van de in 2010 door Radar Advies uitgevoerde Sociale analyse van de regio De Vallei. Uitgave provincie Gelderland, oktober 2010. (PDF 528 kB)
Regionale Sociale Analyse De ValleiRapport van onderzoek naar sociale vraagstukken die in deze regio bovenlokaal kunnen worden aangepakt; uitgevoerd door RadarAdvies, november 2010 (PDF 385 kB)
RSP contract regio De ValleiRegiocontract dat de provincie Gelderland met de regio De Vallei heeft gesloten, behorend bij de subsidiebeschikking van 23 april 2008. (PDF 224 kB)
